DTMwiki

Metodická pracovní skupina DTM

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


08_metodika_pro_geodety:04_pracovni_postup

4. Popis pracovního postupu pro geodetickou veřejnost

Stav zpracování
Stavhotovo
Projednáno29. 05. 2024

Upozornění: Originální a aktuální text tohoto odstavce je k dispozici na webové adrese zde, zde je uveřejněn pro účely vyhledávání a uceleného kontextu celé problematiky DTM. Stav textu odráží stav originálního dokumentu verze 2.1 ze dne 29. 5. 2027.

Zasílání podkladů k provedení změn DTM kraje dle § 4b, odst. 4, písm. b) Zeměměřického zákona bude realizováno pomocí jednotného centrálního rozhraní IS DMVS. Toto rozhraní zajistí základní kontrolu předaných podkladů v podobě kontroly existence právě jednoho souboru JVF DTM s odpovídající příponou *.jvf.xml a jeho validity. Podklady bez těchto chyb budou následně předány na základě výběru územní příslušnosti do jednotlivých DTM krajů. Podklady s chybami budou předány zpět k opravě zhotoviteli. Vlastní změny dat DTM kraje budou zaslány ve formě souboru JVF DTM, který bude vložen do podání podkladů na změnu GAD DTM. Další podklady nad rámec přílohy č. 4 Vyhlášky k provedení změn mohou být v podání obsaženy obdobně ve formě samostatných souborů. Ve vymezených územích SVÚ se nad rámec tohoto dokumentu mohou pracovní postupy řídit pravidly stanovenými příslušnými smluvními subjekty. Aktuální seznam těchto správců vymezeného území je vystaven na webových stránkách ČÚZK zde: https://cuzk.cz/DMVS/Podklady-IS-DTM.aspx.

4.1. Registrace subjektů

Předávání údajů o změnách obsahu DTM kraje v podobě základní prostorové situace realizuje stavebník dle § 5, odst. 1 Vyhlášky prostřednictvím autorizovaného zeměměřického inženýra, s rozsahem oprávnění dle ustanovení § 16f, odst. 1, písm. c) Zeměměřického zákona. Stavebník může předávání podkladů realizovat také prostřednictvím subjektu, který je evidován v Registru subjektů IS DMVS, jako například vlastník nebo správce TI a DI. Připouští se zmocnění kompetence výdeje a předávání údajů na delegovaný subjekt (např. formou editorského smluvního vztahu).

Pro zasílání geodetické aktualizační dokumentace DTM a výdej podkladů z DTM krajů je nutná registrace příslušného AZI, resp. delegovaného subjektu v Registru subjektů IS DMVS prostřednictvím interaktivního rozhraní Portálu DMVS (dále též registrovaný subjekt) zde: https://dmvs.cuzk.cz/portal.

Postup registrace AZI a možné delegace jeho kompetence je popsán v dokumentu, který je k dispozici na webových stránkách ČÚZK zde: https://cuzk.cz/DMVS/Portal-DMVS.aspx.

4.2. Výdej podkladů

Výdej podkladů je realizován v souladu se základními principy výdeje dat z DTM krajů prostřednictvím IS DMVS, které vycházejí z platné právní úpravy a společné technické specifikace DTM krajů. Poskytování údajů z DTM je vymezeno § 4b, odst. 10 Zeměměřického zákona a § 7 prováděcí Vyhlášky.

Výdej dat z krajských DTM je řešen centrálně prostřednictvím IS DMVS a je realizován prostřednictvím webových služeb (pro uživatele registrované v IS DMVS), případně přes interaktivní rozhraní Portálu DMVS (registrovaným nebo přihlášeným uživatelům). Uživatelům přihlášeným na Portál DMVS budou poskytována pouze data ZPS v předdefinovaných datových sadách. Registrace subjektu je oproti přihlášení trvalá, subjekt má v IS DMVS svůj profil, který si bude sám spravovat. Všechny požadavky na výdej dat jsou autentizovány. Funkcionalita pro „ad hoc” výdej dat bude dostupná pouze uživatelům registrovaným v IS DMVS, rovněž oběma formami (webové služby nebo Portál DMVS).

Při každém požadavku na výdej dat předá IS DMVS do IS DTM základní identifikační údaje žádající osoby/subjektu. V případě, že se jedná o subjekt vedený v Registru subjektů IS DMVS, předá také jeho systémový identifikátor z tohoto interního registru.

Možnostmi výdeje dat je „ad hoc“ výdej a předdefinované výdejní jednotky dat.

4.2.1. „Ad hoc“ výdej dat (jednorázový výdej dat v definovaném území na vyžádání)

Jedná se o jednorázový výdej dat na vyžádání s těmito vstupními parametry:

  • a. polygon pro vymezení území + identifikace kraje/krajů,
  • b. typ dat (ZPS, TI, DI),
  • c. formát dat (JVF DTM, DGN, SHP, GPKG),
  • d. datum platnosti dat.

„Ad hoc“ výdej dat je umožněn pouze subjektům registrovaným v Registru subjektů IS DMVS, tzn. vlastníkům, správcům, provozovatelům dopravní a technické infrastruktury; editorům DTM krajů (resp. osobám, které za editora plní jeho editační povinnost), žadatelům a AZI s rozsahem oprávnění dle § 16f, odst. 1, písm. c) Zeměměřického zákona, resp. delegovaným subjektům.

„Ad hoc“ vygenerované soubory s daty ukládají DTM kraje na svých úložištích.

Funkcionalita pro „ad hoc” výdej souborů dat DTM kraje je realizována prostřednictvím interaktivního rozhraní (formulářem pro „ad hoc” výdej dat v Portálu DMVS) nebo webovou službou IS DMVS R19 Služba pro poskytnutí obsahu DTM v definovaném území. (Popis služby: zde).

V případě žádosti o „ad hoc“ výdej dat přes interaktivní rozhraní Portálu DMVS bude po zpracování požadavku v IS DTM kraje uživatel notifikován e-mailem a bude mu zpřístupněn odkaz na vygenerovaný soubor. V případě žádosti o „ad hoc“ výdej prostřednictvím webové služby IS DMVS R19 Služba pro poskytnutí obsahu DTM v definovaném území bude odkaz na stažení dat vrácen jako odpověď na volání druhé metody služby s parametrem ID požadavku. O vyhotovení dat tak je žádající subjekt informován v Portálu DMVS, případně může být vyrozuměn pomocí nastavitelné notifikace (pokud si jí zaregistruje v rámci údajů o subjektu v Registru subjektů IS DMVS – webová služba IS DMVS R29 Callback – popis je vystaven na webových stránkách ČÚZK zde: https://cuzk.cz/DMVS/Popis-rozhrani/Popis-sluzeb.aspx).

Pokud je při zpracování aktualizačních dat zjištěno, že územní rozsah vydaných dat nepokrývá rozsah aktualizace, tj. rozsah území, ve kterém leží všechny nové, měněné a rušené prvky, je nutné požádat o nový „ad hoc“ výdej dat tak, aby vydaná data obsahovala všechny prvky, které budou dotčeny danou změnou.

4.2.2. Předdefinované výdejní jednotky dat (balíčky)

Předdefinované balíčky budou generovány v krajských DTM a rozděleny na:

  • a. stavové podle území obcí, v rámci územně členěných statutárních měst podle území městských částí nebo městských obvodů a v rámci hlavního města Prahy podle území správních obvodů Prahy 1-22, vždy s platností dat k poslednímu dni kalendářního měsíce,
  • b. změnové souhrnně za celý kraj (hlavní město Prahu) každý den se změnami od posledního stavového souboru.

Stavové i změnové balíčky budou rozděleny do tří obsahových částí dle typu dat (ZPS, TI, DI). Vygenerované soubory uloží DTM kraje na svých úložištích a do IS DMVS budou zasílat seznam URL adres pro jejich stažení. Funkcionalita pro vyžádání balíčků dat ze strany uživatelů je realizována prostřednictvím interaktivního rozhraní (formulářem pro výdej předdefinovaných veřejných datových sad v Portálu DMVS) nebo webovou službou IS DMVS R21a Služba pro získání veřejné části obsahu DTM (Popis služby zde.

Přehled druhů výdejových balíčku je uveden na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/02_sprava/02_vydej_dat/01_vydej_dat.

Pro zajištění aktuálnosti a homogenity dat je geodetické veřejnosti primárně doporučován „ad hoc“ výdej dat tak, aby byla GAD DTM zpracována na podkladu aktuálních dat. Pokud bude GAD DTM zpracována na podkladu neaktuálních dat vůči stavu příslušné DTM a v dané lokalitě byly mezitím provedeny jiné změny, neprojde dokumentace kontrolami a v souladu s kapitolou 4.6.3. bude registrovanému subjektu vrácena k přepracování.

4.3. Zpracování dokumentace

4.3.1. Co má geodet měřit?

Obsah digitální technické mapy kraje je dán Vyhláškou a podrobně je popsán zejména v příloze č. 1 Vyhlášky. Věcně je členěn na údaje o dopravní a technické infrastruktuře a na údaje o povrchové situaci, respektive základní prostorové situaci.

Struktura předávaných údajů zaměřovaná geodetem je dána přílohou č. 3 Vyhlášky. Geodet předává údaje do DTM kraje formou GAD DTM, která je realizována geodetickým podkladem pro vedení DTM (viz kapitola 3.4.).

Veškeré podklady musí být vyhotoveny osobou odborně způsobilou k výkonu zeměměřických činností (dále jen „geodet“) a ověřeny autorizovaným zeměměřickým inženýrem dle kapitoly 3.4.

Předmětem měření jsou objekty DTM kraje, které vznikly nebo byly změněny v souvislosti s prováděním výstavby nebo při provádění změn objektů DTM kraje. GAD DTM je vyhotovována na podkladě platných údajů digitální technické mapy kraje, které jsou geodetovi poskytnuty dle kapitoly 4.2. Součástí GAD DTM je také identifikace objektů, které byly v rámci provádění výstavby nebo změn objektů DTM kraje odstraněny nebo již v zájmovém území aktualizace neexistují. Tímto ustanovením není dotčeno právo investora/objednatele zaměřením rozšířit rozsah měření v území (např. reambulace širšího území). I v takovém případě je ale geodet povinen dodržet pravidla platná pro předávání GAD DTM v daném území.

Geodet zaměřuje a předává prvky ZPS ve struktuře dle přílohy č. 3 Vyhlášky, objekty TI/DI zaměřuje a předává investorovi/objednateli ve struktuře a obsahu dle směrnic, metodik nebo pokynů investora/objednatele.

Předmětem akceptace ze strany IS DTM kraje je pouze část týkající se ZPS.

Pozn.: Struktura předávaných dat TI/DI je stanovena přílohou č. 1 Vyhlášky, pokud investor/objednatel neurčí jinak, je doporučeno předávat data DI/TI ve struktuře dle této přílohy. Podle přílohy č. 1 Vyhlášky předává data vlastník, správce, provozovatel TI/DI přímo do IS DMVS, tato data geodet do IS DTM krajů nepředává.

4.3.2. Jak má geodet měřit a zpracovat GAD DTM?

Změny obsahu DTM kraje se pořizují pouze formou geodetického měření minimálně v přesnosti odpovídající třídě přesnosti 3 (viz příloha č. 2 Vyhlášky) v poloze a výšce, nebo přesnější dle požadavků investora/objednatele zaměření. Geodet zaměřuje objekty způsobem dle metodiky, která je součástí Slovníku datového modelu DTM (viz kapitola 3.3) a podrobnější metodiky rozpracované na webových stránkách DTMwiki.

Při zaměřování změn DTM kraje je potřebné dodržovat zejména následující pravidla a pokyny:

Údaje o výšce

Každý podrobný bod ZPS se pořizuje včetně údaje o výšce. Údaje o výšce se pořizují i v případě zaměřování objektů TI/DI, které se předávají investorovi/objednateli zaměření.

Úroveň umístění objektu

Ke každému objektu se určuje úroveň umístění objektu vzhledem k povrchu (LEVEL). Stav objektů na povrchu popisuje úroveň umístění objektů označená jako LEVEL=0. V případě výskytu objektů nad nebo pod úrovní povrchu, vytvářejí se další odvozené typy objektů s využitím LEVEL -3 až -1 pro podzemní a 1 až 3 pro nadzemní objekty.

V případě, kdy jeden objekt reálného světa (např. budova) je v DTM kraje reprezentován více úrovněmi, bude v GAD DTM vytvořeno vedle odpovídajících konstrukčních linií také více definičních bodů pro daný objekt. Definiční body musí být vytvořeny pro všechny plochy ve všech úrovních. Definiční body určují typ odvozených plošných objektů, které budou vytvořeny v IS DTM krajem při zapracování aktualizační dokumentace. U prostorově členitých a mimoúrovňových objektů musí být zaměřena vždy situace průniku stavby s terénem a dále ucelené části stavby, ve kterých stavba ve svislém průmětu na terén má největší plošný rozsah. Definiční body by měly být vytvořeny vždy, a to i když dosud není v místě vedena plošná mapa ZPS, protože i informace v definičním bodě usnadňuje orientaci v situaci a zlepšuje využitelnost dat ZPS.

Hierarchie objektů

V případě společné hranice jednotlivých objektů DTM kraje se použije objekt, který je v hierarchii výše (např. společná hranice budovy a dopravní plochy – zákres proveden hranicí budovy apod.).

Hierarchie objektů ZPS je zveřejněna na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla/03_hierarchie/01_hierarchiezps.

Topologické kontroly

Odevzdávaná GAD DTM musí projít kontrolami popsanými v kapitole 4.4., a to včetně napojení na stávající data DTM kraje. Pro tyto účely jsou na portálech IS DTM kraje k dispozici předběžné kontroly validity předávaných dat. Topologické návaznosti objektů musí být řešeny v 3D prostoru, tj. napojovací body úrovňově navazujících objektů musí mít identické souřadnice X, Y i Z.

Více o topologických kontrolách Odkaz na jiný dokument.

Kontrola existence svislých hran

Je prováděna při vytváření 3D obvodů ploch. 3D obvod plochy musí být uzavřený a musí být vytvořen pomocí konstrukčních liniových prvků nebo liniových prvků, které mají nastaven atribut HraniceJinehoObjektu = 1. Množina liniových prvků musí obsahovat i svislé linie, pokud jsou nutné pro vytvoření uzavřeného 3D obvodu. Pokud se v datech svislé linie nutné pro vytvoření uzavřeného 3D obvodu nevyskytují, jedná se o chybu.

Více o práci se svislicemi Odkaz na jiný dokument.

Další pravidla zpracování

  • Aktualizace podrobných bodů se provádí zrušením původního bodu a vložením bodu nového. Neexistuje aktualizovaný podrobný bod – jen nový nebo rušený. Podrobný bod ZPS musí být navázán na objekt.
  • Začátky, konce a lomové body linií (a návazně hran odvozených polygonů) musí vždy být identické s podrobnými body DTM.
  • Při křížení linií v rámci skupiny konstrukčních a liniových objektů, které vstupují do tvorby odvozených objektů (plochotvorné linie), musí být vytvořen v místě křížení podrobný bod ZPS a linie musí být rozdělena; pokud se kříží neplochotvorná linie (linie, která nevstupuje do tvorby odvozených objektů) s plochotvornou, nebo neplochotvorné linie navzájem, tak podrobný bod ZPS být v místě křížení nemusí.
  • Objekty DTM kraje, část ZPS, nesmí obsahovat oblouky a křivky, reprezentují se formou úseček nebo lomené čáry.
  • Konstrukční prvky objektů (vybrané liniové prvky) budou kresleny jako jeden prvek (úsečka nebo lomená čára), dokud nedojde ke změně vlastností/atributů objektu nebo k navázání na sousední mapovaný objekt.

Pravidla zpracování dat, včetně stavové logiky mapovaných objektů, jsou podrobněji popsána na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla.

4.3.3. Měří geodet všude stejně (Plošná topologie, Křížení s koridory DI apod.)?

Z pohledu geodeta, který pořizuje měření pro aktualizaci ZPS pro běžné stavby, je způsob měření, zpracování geodetických dokumentací i jejich předání přes IS DMVS všude stejný. Na způsob zpracování a předání do IS DMVS nemá vliv ani to, jestli měřená oblast zasahuje do území jednoho nebo více krajů.

Geodet předává v JVF DTM vždy konstrukční prvky objektů, liniové typy objektů, definiční body, geodetické prvky a další objekty podle přílohy č. 3 Vyhlášky. Specifické požadavky na měření a zpracování dokumentace v praxi budou nastávat v případě kdy stavba, jejíž nový stav je předmětem měření, zasahuje do obvodů dálnic a silnic I. třídy (ŘSD) nebo obvodu dráhy (SŽ). V těchto případech si zpravidla SŽ nebo ŘSD vyžádá, v rámci podmínek souhlasu se stavbou ve svém zájmovém území, další specifické parametry měření a/nebo doplňující výstupy pro potřeby vedení svých podrobných pasportů.

Dokumentace, která bude geodetem předávána pro účely aktualizace DTM kraje, bude však i ve výše uvedených koridorech obsahově i metodicky shodná s dokumentací pro ostatní části kraje. Stejně tak, bude-li probíhat nové plošné měření ZPS nebo plošná aktualizace ZPS, která se dotkne objektů ve vymezených územích SVÚ, budou tyto dotčené objekty (pokud zadavatel měření nebo ŘSD a SŽ nestanoví výslovně jinak) zpracovány/aktualizovány stejným postupem jako všechny ostatní.

V oblastech, ve kterých již existuje pokrytí ZPS, zpracovává geodet vždy změnovou aktualizační dokumentaci. V ní musí být označeny objekty ke smazání, ke změně a nově vkládané objekty. Neexistuje-li v oblasti geodetické dokumentace žádný výchozí stav ZPS DTM kraje, jsou všechny objekty v aktualizační dokumentaci označeny jako nově vkládané.

Při měření a zpracování aktualizačního podkladu ZPS se postupuje odlišně v oblastech, kde je již dosaženo úplné plošné topologie ZPS (tzv. oblast kompletní ZPS), než v oblastech, kde je vedena pouze liniová kresba ZPS. V oblastech kompletní ZPS jsou, na rozdíl od oblastí s liniovou kresbou, uplatňovány kompletní topologické kontroly, včetně kontrol odvozených objektů.

Oblast s liniovou kresbou ZPS (zpracování dat mimo oblasti s kompletní ZPS)

V oblastech s neúplnou liniovou kresbou, kde nelze topologicky uzavřít všechny hranice objektů ZPS, nejsou do doby dokončení úplného mapování ZPS vedeny odvozené plošné objekty. Geodet v těchto územích v hranicích své řešené oblasti vždy zpracovává všechny konstrukční objekty, tj. hrany objektů, popř. liniové a bodové objekty, a dále vždy zpracovává i definiční body objektů vlevo a vpravo od konstrukčních linií, a to i v případě, kdy definičním bodem identifikované objekty nemají ze všech stran uzavřenou hranici. Topologické kontroly v oblastech s liniovou kresbou ZPS jsou zjednodušené.

Oblast s plošnými objekty ZPS (oblast kompletní ZPS)

Oblast kompletní ZPS označuje oblast DTM, ve které je dosaženo úplného topologického uzavření všech hranic objektů ZPS, jsou zde vytvořeny všechny potřebné definiční body a je tedy možné vytvořit souvislou plošnou mapu ZPS. V této oblasti editor ZPS (kraj) odvodí při zapracování GAD v DTM kraje plošné objekty ZPS a 3D obvody ploch. Oblast je předávána jako součást GAD ve struktuře JVF DTM, kde je součástí doprovodných informací jako další samostatná položka elementu DoprovodneInformace s názvem OblastiKompletniZPS. Oblast kompletní ZPS se vede pro každý level zvlášť

Geodet v rámci GAD předává oblast kompletní ZPS GAD, která musí vést po hranicích konstrukčních objektů. Oblast se vždy vymezuje po celých plochách ZPS daného levelu.

Na základě předané oblasti kompletní ZPS v GAD a aktualizačních dat ZPS provádí informační systém aktualizaci evidovaných oblastí kompletní ZPS v datovém skladu, tj. jejich rozšiřování nebo zmenšování. Zmenšování oblasti kompletní ZPS je povoleno pouze ve výjimečných případech na okraji stávající oblasti kompletní ZPS, kde nelze doplnit všechny potřebné objekty ZPS, případně při demolicích stávajících objektů ZPS.

Práce s oblastí kompletní ZPS je popsána v dokumentu „Práce se speciálními objekty DTM“ na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla/02_stav_logika/03_prace_spec_objekty.

V oblasti kompletní ZPS jsou uplatňovány úplné topologické kontroly a kontroly odvozených objektů.

4.3.4. Přeshraniční dokumentace (správa vymezeného území SVÚ, správní území kraje)

Při zpracování GAD DTM, která zasahuje do území více krajů nebo do vymezených území SVÚ (obvodů dráhy, dálnic a silnic I. třídy atd.), zpracovává a předává geodet vždy jen jednu dokumentaci. IS DTM kraje, který dokumentaci zapracovává z rozsahu vymezené oblasti měření, zjistí, zda se jedná o přeshraniční editaci a které kraje jsou touto změnou dotčeny a zajistí její zapracování do všech dotčených IS DTM krajů. Dokumentace je geodetem přiřazována obvykle tomu kraji, na jehož území leží převažující část oblasti GAD DTM.

Hranice kraje ani žádné jiné administrativně-správní hranice v ČR nebo vymezená území SVÚ nevstupují do měření průběhu hranic objektů ani objekty nedělí. Tzn., že ani na průsečíku hranic objektů DTM kraje a správních hranic nemusí být pořizovány žádné podrobné body. Průběh objektů je vždy dán pouze skutečným fyzickým ohraničením každého měřeného objektu.

V případě, kdy je předmětem zpracování dlouhá liniová stavba zasahující výrazně do správního území více krajů, je vhodné zvážit rozdělení dokumentace na několik samostatných tak, aby se omezil přesah přes hranice krajů. Přestože neexistuje technické omezení, které by znemožňovalo zapracování jakkoli geograficky vymezené oblasti (tedy i aktualizačních dokumentací značně zasahujících do více krajů), je rozdělení rozsáhlých dokumentací doporučeno také z důvodu snadnější kontroly topologických a obsahových chyb a tím urychlení technického zapracování na straně IS DTM kraje.

4.3.5. Ověření homogenity GAD DTM (měření identických bodů)

Pokud v lokalitě zaměření existuje stávající ZPS, bude pro kontrolu její homogenity a nového měření provedeno vyhodnocení odchylek na identických bodech podle ČSN 01 3410. Identické body, např. průčelí domu, oplocení nebo jiné jednoznačně identifikovatelné body, budou pořizovány v doporučené hustotě 4-6 bodů na každý započatý hektar mapovaného území a musí být rovnoměrně rozloženy v rámci územního vymezení GAD DTM. AZI může přihlížet ke stáří a způsobu pořízení referenčních dat. V případě nedostatku jednoznačně identifikovatelných bodů (např. mimo zastavěné území) bude možné identické body zaměřit v menším počtu příp. nezaměřit vůbec. Identické body se zaměřují i v případě, že obdržené podklady odpovídají stavu v terénu. Při zjištění odlišností přesahujících střední souřadnicovou nebo výškovou chybu odpovídající třídě přesnosti 3 je nutné tuto skutečnost uvést v technické zprávě. Do technické zprávy je třeba popsat také důvody případného nedodržení požadavku na zaměření identických bodů.

Protokol ověření homogenity GAD DTM bude nutnou součástí technické zprávy – příklad možného zpracování je uveden v příloze dokumentu (kapitola 5.1.).

4.4. Kontroly GAD DTM – topologie a splnění obsahových náležitostí JVF DTM

JVF DTM včetně geometrické části ZPS DTM kraje musí splňovat řadu pravidel, které zajišťují zejména podmínky pro odvozování plošných typů objektů DTM kraje a dále jsou určující pro udržení věcné a technické integrity geografické databáze. Topologická a obsahová pravidla jsou shodná pro všechny IS DTM krajů, pro správce vymezených území a jsou určující i pro výstupy aktualizačních dokumentací ZPS.

Výstupem kontroly GAD DTM je soubor ve formátu XML se záznamem kontroly a výpisem chyb a výkres ve formátu GML/XML s lokalizacemi chyb – tzv. „chybový soubor“. Specifikace XML a GML s chybovými kódy je zveřejněna na webových stránkách ČÚZK zde: https://cuzk.cz/DMVS/Podklady-IS-DTM/Chybovy-XML-soubor.aspx.

Validitu předávaného aktualizačního JVF DTM, včetně topologických kontrol, je možné před předáním do IS DMVS zkušebně ověřit na portálech IS DTM příslušného kraje po přihlášení a autentizaci. Výstupem ověření validity je soubor ve formátu XML a výkres ve formátu GML/XML. Předběžná kontrola validity je rovnocenná se standardními kontrolami při převzetí GAD DTM do IS DTM kraje, včetně kontroly umístění dat v rámci kraje a topologických kontrol. Proto je nutné kontrolovat validitu výstupu vždy v IS DTM dotčeného kraje.

Aktualizační JVF DTM lze také zkontrolovat prostřednictvím webové služby IS DMVS R14 Služba poskytující jednotné rozhraní IS DMVS pro předávání geodetických aktualizačních dokumentací ZPS (Popis služby: (zde), což budou umožňovat některé geodetické SW.

Podrobný popis a definice jednotlivých kontrol je uveden na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla/04_kontroly

Obdobnou kontrolu validity GAD DTM umožňuje také Portál DMVS, tato funkčnost však ověří pouze formální správnost a úplnost připravovaného podání, tedy bez topologických kontrol.

Pozn.: Portál DMVS navíc registrovaným subjektům umožňuje provést syntaktickou kontrolu samotných souborů ve formátu JVF DTM před odesláním do IS DMVS – defaultně se kontrola provádí proti XSD souborům platné verze JVF DTM. Rozhraní také umožňuje vybrat ze seznamu i jinou verzi JVF DTM (z minulosti nebo verzi budoucí), vůči které má být soubor validován. Výsledek validace obsahuje podrobné informace o typech chyb a jejich lokalizaci v rámci souboru (vrátí celkový počet chyb a prvních sto zjištěných).

4.4.1. Kontroly výměnného formátu

ČísloSkupinaNázev
1.1výměnný formátKontrola struktury souboru JVF DTM / dodržení datového modelu
1.2výměnný formátKontrola existence oblasti změny
1.3výměnný formátKontrola extentu (umístění dat v rámci kraje)
1.4výměnný formátKontrola geometrií
1.5výměnný formátKontrola souřadnic (X, Y, Z)
1.6výměnný formátKontrola přesnosti souřadnic na cm
1.7výměnný formátKontrola umístění změn v JVF DTM v oblasti změny zakreslené AZI

Předmětem těchto základních kontrol je validace výměnného formátu proti platným definičním souborům ve formátu XSD, kontrola, zda data obsahují polygon vymezující oblast změny a zda tato oblast zasahuje do území kraje, kontrola platných geometrií, kontrola přesnosti a správného umístění souřadnic.

Součástí GAD DTM jsou v rámci souboru JVF také tzv. doprovodné informace. Jedná se o:

IDPodaninevyplňovatJednoznačný identifikátor podání
IDZmenyZpracovatelenepovinnéIdentifikátor změny zpracovatele
PopisObjektunepovinnéPopis objektu
IDEditoranevyplňovatJednoznačný identifikátor editora (kraje nebo SVÚ)
DatumVkladunevyplňovatDatum a čas zapracování objektu do krajské DTM
VkladOsobanevyplňovatIdentifikátor fyzické osoby, která provedla vklad objektu
NazevZakazkypovinnéNázev zakázky, stavby, oblasti měření, libovolný text
CisloStavbyZakazkynepovinnéČíslo zakázky nebo stavby dle zpracovatele GAD, libovolný text
PartnerInvestornepovinnéNázev subjektu, pro kterého se GAD zhotovuje, v případě právnických osob údaj z OR nebo RŽP
ZpracovatelpovinnéNázev osoby, která zpracovala GAD
OrganizaceZpracovatelepovinnéNázev subjektu/organizace zpracovatele GAD, v případě právnických osob údaj z OR nebo RŽP
DatumMerenipovinnéDatum, ke kterému bylo provedeno měření pro zpracování GAD
DatumZpracovanipovinnéDatum zpracování GAD
AZIpovinnéČíslo oprávnění autorizovaného zeměměřického inženýra
DatumOverenipovinné pro GADDatum ověření GAD
CisloOverenipovinné pro GADČíslo ověření GAD
OblastZmenypovinné Polygon – vymezení oblasti, uvnitř níž se nacházejí všechny objekty změny
Konsolidacenepovinné Jedná se o prvotní import dat v rámci projektů DTM dle Výzvy
OblastiKompletniZPSpovinné v případě, že GAD zasahuje nebo mění rozsah oblasti s kompletní ZPSPolygony (více záznamů) - vymezení oblastí s kompletní ZPS a vymezení jejich změn v rámci GAD Podrobný popis je k dispozici na webových stránkách DTMwiki v dokumentu 1.2.3. „Práce se speciálními objekty DTM“ zde

U objektů, které se nemění, se výše uvedené doprovodné informace needitují.

Více o kontrolách výměnného formátu Odkaz na jiný dokument.

4.4.2. Atributové kontroly

ČísloSkupinaNázev
2.1atributovéKontrola atributů
2.2atributovéKontrola IČS

Předmětem atributových kontrol je kontrola vyplnění povinných hodnot, kontrola souladu s číselníky a další kontroly:

  • kontrola vyplnění povinných hodnot,
  • kontrola souladu s číselníky,
  • kontrola syntaxe systémových atributů,
  • kontrola nevalidních kombinací hodnot atributů.

Více o atributových kontrolách Odkaz na jiný dokument.

4.4.3. Topologické kontroly

Topologická pravidla vychází z principu, že ZPS se pořizuje ve 3D, tj. veškeré nově měřené body ZPS mají nenulový údaj o výšce (souřadnici Z). Bezešvé napojení bodů, duplicitní body, volné konce aj. se vyhodnocují vždy ve 3D.

Pravidla, která jsou předmětem kontrol, jsou následující:

ČísloSkupinaNázev
3.1topologické Závislost objektů na podrobných bodech
3.2topologické Kolize prvků – překryv
3.3topologické Kolize prvků – křížení
3.4topologické Kolize prvků – křížení sebe sama
3.5topologické Nulová délka
3.6topologické Duplicity prvků
3.7topologické Volné konce
3.8topologické Duplicita bodů
3.9topologické Blízkost bodů (bodových objektů)
3.10topologické Minimální délky
3.11topologické Solitérní podrobné body
3.12topologické Kontrola obvodu polygonu Oblasti kompletní ZPS
3.13topologické Minimální vzdálenost bodu od linie

Více o topologických kontrolách Odkaz na jiný dokument.

4.4.4. Plošné kontroly

V oblastech kompletní ZPS, ve kterých jsou vedeny plošné objekty ZPS, jsou dále předmětem kontrol také:

ČísloSkupinaNázev
4.1odvozených objektůMinimální velikost ploch
4.2odvozených objektůPlocha s více definičními body
4.3odvozených objektůPlocha bez definičního bodu
4.4odvozených objektůPlocha s chybným ohraničením
4.5odvozených objektůKolize ploch
4.6odvozených objektůBezešvost ploch
4.7odvozených objektůDefiniční bod bez plochy
4.8odvozených objektůKontrola existence svislých hran

Pozn.: Dodržení topologických pravidel, atributových pravidel, syntaxe JVF DTM a dalších požadavků musí primárně zajistit geodetický SW, používaný pro pořízení dat geodetické aktualizační dokumentace DTM.

Více o kontrolách odvozených objektů Odkaz na jiný dokument.

Přehled a podrobný popis kontrol je uveden na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla/04_kontroly.

4.5. Odevzdání GAD DTM

4.5.1. Co se odevzdává?

Náležitosti GAD DTM jsou stanoveny přílohou č. 4 Vyhlášky. Odpovídající formát a označení jednotlivých náležitostí dokumentace je uveden v příloze dokumentu (kapitola 5.2.), přičemž její souhrn (výsledný adresář GAD DTM) je omezen na maximální velikost 100 MB. V případě překročení této velikosti je třeba aktualizační data rozdělit na více částí. Za nové údaje GAD DTM se rovněž považují navazující aktualizované objekty DTM, v měřickém náčrtu by proto měly být zobrazeny také červenou barvou.

Při ověřování výsledků zeměměřických činností v elektronické podobě se postupuje podle § 16, odst. 3 Zeměměřického zákona, přičemž veškeré náležitosti ověření jsou shrnuty na webových stránkách ČÚZK v části „Zeměměřictví” zde: https://cuzk.cz/Zememerictvi/Zememericke-cinnosti/Overovani-vysledku-zememerickychcinnosti-v-elektr.aspx.

Pro ověření odborné správnosti dokumentace je možné využít na těchto webových stránkách volně přístupný software KDirSign.

V náležitostech GAD DTM jsou v určitých případech připouštěna tato zjednodušení:

Popisové pole – u větších GAD DTM zasahujících do více katastrálních území lze identifikaci území v popisovém poli provést pomocí jiných platných územních identifikátorů (název ORP, název silnice apod.).

Měřický náčrt – lze upustit od zobrazení a tisku podrobných bodů, pokud by znepřehledňovaly vlastní kresbu v GAD DTM. Měřický náčrt se složitou kresbou může obsahovat jen nový stav ZPS.

4.5.2. Kam se odevzdává?

AZI příp. delegované subjekty podají přes webový Portál DMVS žádost na zpracování GAD DTM (požadavek na kontrolu GAD DTM a její následné zapracování do IS DTM kraje) nebo mohou provést kontrolní zaslání této změny bez požadavku na její zplatnění v IS DTM kraje (provedení kontroly GAD DTM, k zapracování do IS DTM kraje nedojde). Požadavek na zaslání GAD DTM, potažmo požadavek na kontrolní zaslání GAD DTM, je do IS DMVS odeslán přes webové rozhraní Portálu DMVS. IS DMVS následně vygeneruje požadavek na změnu a vrátí unikátní ID změnového požadavku.

GAD DTM lze zaslat také prostřednictvím webové služby IS DMVS R14 Služba poskytující jednotné rozhraní IS DMVS pro předávání geodetických aktualizačních dokumentací ZPS (Popis služby zde), což budou umožňovat některé geodetické SW.

4.6. Zpracování GAD DTM krajem

4.6.1. Převzetí GAD DTM systémem IS DTM kraje

IS DTM kraje převezme GAD DTM včetně všech příloh prostřednictvím příslušného rozhraní a přiřadí jí unikátní ID a potvrdí převzetí dokumentace. Pro zapracování dokumentace do DTM kraje není stanovena lhůta, realizuje se však bezodkladně. Po přijetí GAD DTM systémem IS DTM kraje a ověření věcné správnosti, vystaví IS DTM kraje protokol o přijetí aktualizačního podkladu DTM kraje.

Předmětem kontroly věcné správnosti je kontrola topologie a splnění obsahových náležitostí JVF DTM popsaných v kapitole 4.4.

Pokud GAD DTM neprojde kontrolami GAD DTM podle kapitoly 4.4., bude registrovanému subjektu předán (již v kapitole 4.4. zmiňovaný) „chybový soubor“ ve formátu XML se strukturovaným popisem chyb pro jednotlivé předávané prvky a výkres ve formátu GML/XML s lokalizacemi chyb. Bez opravy těchto chyb nebude možno zapracovat data do DTM kraje. GAD DTM je reklamována a je nutné opravit všechny chyby.

4.6.2. Kontroly a zapracování GAD DTM

Běžná GAD DTM bez přeshraniční editace

Po převzetí dokumentace budou provedeny kontroly GAD DTM popsané v kapitole 4.4., jejich podrobný popis je uveden na webových stránkách DTMwiki zde: https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/01_pravidla/04_kontroly.

Pokud GAD DTM projde kontrolami, přidělí správce DTM kraje GAD DTM editorovi, který ji posoudí, vyhodnotí napojení a případné kolize s jinými GAD DTM. Pokud je všechno v pořádku, dokumentace je zapracována do příslušné DTM kraje. Následně je dokumentace zplatněna.

GAD DTM spadající do režimu přeshraniční editace – kraje

Pokud se jedná o GAD DTM na hranici krajů, zapracovává ji pouze jeden kraj, a to ten, kterého označil vkladatel GAD v Portálu DMVS. Standardně by měl být zvolen kraj, na jehož území je největší část území dotčeného oblastí změny. Postup probíhá shodně s běžným zapracováním, pouze před zplatněním musí změnu potvrdit i ostatní dotčené kraje. GAD DTM je poté zplatněna.

GAD DTM spadající do režimu přeshraniční editace – vymezené území SVÚ

SVÚ mají vymezená území, ve kterých jim kraje svěřily editaci ZPS. Pokud oblast změny zasahuje do tohoto území, zapracovává GAD DTM ve většině případů správce vymezeného území. Před zplatněním musí změnu potvrdit dotčený kraj (kraje) a případně i další správce vymezeného území, pokud oblast změny zasahuje i do jeho vymezeného území. GAD DTM je poté zplatněna.

4.6.3. Řešení obsahových nekonzistencí GAD DTM v průběhu zapracování dokumentace editorem ZPS

Editor může v průběhu zapracování změny narazit na chyby či kolize s jinými GAD DTM. V případě, že jsou chyby závažné, bude dokumentace s popisem chyb vrácena k opravě či doplnění.

Nejasnosti či drobné chyby je možné řešit i přímou komunikací editora se zpracovatelem GAD DTM.

Reklamace chybného obsahu stávajících dat ZPS bude řešena individuálně se správcem DTM na konkrétním kraji. V případě prokázání, že platná data stavu ZPS vykazují vady, kvůli kterým není možné jinak bezchybnou GAD DTM zapracovat, může kraj dokumentaci přesto přijmout k zapracování včetně vystavení protokolu. V průběhu následného řešení reklamované situace ZPS může kraj AZI v případě nutnosti vyzvat k součinnosti, popř. úpravě původní GAD DTM.

Opravenou dokumentaci vloží registrovaný subjekt přes webové služby IS DMVS nebo přes webový Portál DMVS (viz kapitola 4.5.2.) a opakuje se postup popsaný v kapitole 4.6., dokud nedojde k zapracování a zplatnění GAD DTM.

předchozí kapitola - následující kapitola - zpět na obsah

Upozornění: Originální a aktuální text je k dispozici na webové adrese zde, zde je uveřejněn pro účely vyhledávání a uceleného kontextu celé problematiky DTM. Stav textu odráží stav originálního dokumentu verze 2.1 ze dne 29. 5. 2024.

08_metodika_pro_geodety/04_pracovni_postup.txt · Poslední úprava: 2024/07/30 14:19 autor: Michal Souček

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki