Obsah
3.4.2. Základní varianta – způsob vymezení os
Stav zpracování | |
---|---|
Stav | hotovo |
Projednáno | 18. 10. 2024 |
Předchozí kapitola: 3.4.1. Základní varianta – úvod / účel
Osa PK je generována jako osa objektu „pozemní komunikace (provozní plocha)“, tzn. odvozený objekt pozemní komunikace – odvozeno od zaměření hran vozovky.
Obecně jsou pro určení Osy PK brány v úvahu průběžné jízdní pásy. Zálivy, dopravní stíny a místa pro parkování nejsou pro stanovení Osy PK brány do úvahy.
3.4.2.1. Směrově oddělené jízdní pásy
Pro oddělené jízdní pásy dělícím pásem nebo obdobnými technickými opatřeními (svodidla, lana, výškově oddělený tramvajový pás, ostrůvek) se vymezují Osy PK samostatně.
Obrázek 72: Oddělené jízdní pruhy dopravním ostrůvkem
Pokud směrové oddělení pokračuje i za křižovatkou, probíhá směrově oddělené vedení i přes křižovatku.
Obrázek 73: Ukázka směrově odděleného vedení před i za křižovatkou
3.4.2.2. Napojení Os PK
U napojení Os PK odlišných VSP se postupuje podle následujících pravidel:
- jednotlivé Osy PK musí navazovat,
- do Osy PK vyšší kategorie bude vložen lomový bod linie tak, aby bylo možné napojit Osu PK nižší kategorie (viz Obrázek 74),
- v případě, že je jako první vymezována Osa PK nižší kategorie, bude osa ukončena až v místě předpokládaného napojení na Osu PK vyšší kategorie (tj. Osa PK přesáhne hranici obvodu této PK) – (viz Obrázek 75),
- napojení je vždy potřeba konzultovat mezi oběma VSP.
Obrázek 74: První je vymezována Osa PK vyšší kategorie s vloženým lomovým bodem linie
Obrázek 75: První je vymezována Osa PK nižší kategorie, kdy osa končí až v křižovatce
3.4.2.3. Vymezení Os PK u odbočovacích pruhů
Odbočovací a připojovací pruhy v křižovatkách
Osy PK u odbočovacích, resp. připojovacích, pruhů se vymezují samostatně pouze tam, kde jsou odděleny dopravním ostrůvek či jiným opatřením (např. zábradlí, svodidlo), nikoliv vodorovným dopravním značením.
Obrázek 76: První je vymezována Osa PK nižší kategorie, kdy osa končí až v křižovatce
Odbočovací a připojovací pruhy na pozemních komunikací
U odbočujícího, resp. připojujícího pruhu, který pokračuje po určitou vzdálenost souběžně s hlavní komunikací (typicky odbočovací pruhy před sjezdy z dálnic), se Osa PK daného úseku odpojuje v místě, ve kterém je začátek odpojení jízdního pruhu.
3.4.2.4. Vymezení Os PK u náměstí a parkovišť
Osy PK u náměstí jsou reprezentovány liniemi, které vystihují tvar a směr procházejících PK. Osy PK u parkovišť jsou reprezentovány pomocí hlavních průjezdních PK.
Obrázek 77: Ukázka reprezentace náměstí (vlevo) a parkoviště (vpravo)
3.4.2.5. Chodníky a cyklostezky
Osy PK místních komunikací IV. třídy (chodník, pěší zóny nebo cyklostezka) se vymezují vždy v případě, že jsou stavebně odděleny od silniční komunikace a jsou samostatně vymezeny v pasportu komunikací.
U os chodníků, pěší zón, které jsou určeny prioritně pro chodce, a cyklostezek se vymezí Osa PK bez jízdního pruhu (tedy počet jízdních pruhů 0).
3.4.2.6. Volné konce os PK
Volné konce Os PK se vyskytují nejčastěji v intravilánu nebo na okraji zastavěného území (např. konec pozemní komunikace bez další návaznosti nebo při existenci reálné bariéry – svodidla, zeď, plot atd.).
3.4.2.7. Mimoúrovňové jevy
V případě mimoúrovňového křížení se Osa PK se dělí na samostatné úseky, které jsou rozděleny odlišnou úrovní (LEVEL) – např. komunikace na povrchu v úrovni 0 a přemostění v úrovni +1.
Obrázek 79: Osa PK na přemostění v úrovni +1 (LEVEL 1)
Následující kapitola: 3.4.3. Základní varianta – specifické příklady