Stav zpracování | |
---|---|
Stav | hotovo |
Projednáno | 18. 10. 2024 |
Předchozí kapitola: 3.2.5. Mimoúrovňové křížení
Parkoviště
a) Stát/Kraj (dálnice, silnice I., II. a III. tř.)
Parkovací stání (podélná/kolmá) se nezahrnují do Obvodu PK, který se vymezuje v dané šíři průjezdného profilu (tzn. šířka vozovky s krajnicí navazujících úseků) - viz Obrázek 35.
Obrázek 35: Parkovací stání nejsou součástí Obvodu PK
b) Obec (místní komunikace)
Rozhodujícím faktorem pro konstrukci Obvodu PK je vlastnictví PK a současně Rozhodnutí příslušného stavebního úřadu o určení kategorie a třídy PK. Záznamy v pasportu komunikací musí reflektovat dokumentaci při nabytí PK a Rozhodnutí SSÚ.
Přilehlá parkoviště oddělená stavebně od plochy vozovky (obruba apod.) se do Obvodu PK nezahrnou.
Přilehlá parkoviště, pokud nejsou samostatnými místními komunikacemi, jsou součástmi místních komunikací. Přednostně je Obvod PK definován mezi obrubami, tedy podélné parkování, pokud není jasně vyznačeno, je součástí Obvodu PK (ČSN 73 6110).
Obrázek 36: Podélné parkoviště součástí vozovky – Obvod PK mezi obrubníky
Parkoviště ve vlastnictví vlastníka komunikace a nezařazená v Pasportu komunikací nejsou součástí Obvodu PK (viz Obrázek 37).
Obrázek 37: Parkoviště mimo Obvod PK
Soukromá parkoviště
Soukromá parkoviště lze jako Obvod PK vymezit VSP pouze v případě, že jsou účelovou komunikací. Jedná se např. o parkoviště u nákupních center, nemocnic, příp. firemní parkoviště.
Obrázek 38: Obvod PK – soukromé parkoviště u nákupního centra vč. účelové komunikace
Odpočívky
Odpočívku zahrnujeme do Obvodu PK. Napojení odpočívky na silnici není křižovatkou. Často bývají odpočívky ohraničeny oplocením, které může být hranicí Obvodu PK. Odpočívku definuje Vyhláška o pozemních komunikací v § 26 - viz kompletní znění legislativy v příloze č. 2.i) nebo online Zákony pro lidi.
Chodník je místní komunikace IV. třídy nebo účelovou komunikací. V případě stejného vlastníka souběžných komunikací (např. souběh komunikace a chodníku – viz Obrázek 39) je rozhodující jejich zařazení dle Pasportu komunikací.
V případě shodné třídy komunikací může být chodník vymezen jako součást Obvodu PK. V případě odlišných tříd komunikací nebo odlišného vlastníka bude chodník, jako místní komunikace IV. tř., vymezen samostatným Obvodem PK. Rozhodující je zařazení dle Pasportu komunikací.
Obrázek 39: Ilustrativní souběh dvou komunikací (souběh komunikace a chodníku)
Řešení souběhu chodníku na tělese komunikace v případě odlišného vlastníka nebo třídy komunikace (viz Obrázek 40 - Obrázek 42).
Obrázek 40: Řešení 1 – vymezení Obvodu PK vlastníkem komunikace, tj. včetně jednoho svahu a při respektování obruby souběžného chodníku jiného vlastníka
Obrázek 41: Řešení 2 - vymezení Obvodů PK vlastníkem komunikací při odlišné třídě, resp. každý Obvod PK si zvlášť vymezuje konkrétní vlastník
Obrázek 42: Řešení 3 - Obvod PK je z důvodu zahrnutí obou svahů řešen dvěma polygony, mezi něž je vložen Obvod PK pro chodník
Chodník na mostě
Chodník, který nepřísluší k průběžné komunikaci, resp. je zařazen do jiné třídy komunikace, se před mostem přimyká, přes most probíhají obě komunikace souběžně a za mostem jsou opět nezávislé na sobě. V rozsahu přemostění bude chodník a souběžná komunikace vymezeny samostatnými Obvody PK na mostě, tj. v úrovni umístění 1 (LEVEL 1), čímž nedojde k překryvu ploch ve stejném úrovni umístění (komunikace pod mostem má LEVEL 0).
Obrázek 43: Modelová situace – půdorys, pohled
Obrázek 44: Návrh řešení – Obvody PK
Chodník v návaznosti na místní a účelové komunikace
Pojetí vymezení Obvodu PK na místních a účelových komunikacích může být v určitých výjimečných případech odlišné od základních pravidel, ale vždy musí být v souladu s Pasportem komunikací.
V případě, že v Pasportu komunikací jsou komunikace, souběžný chodník a přilehlé parkoviště (charakter místní nebo účelové komunikace) určeny jako tři samostatné komunikace (stejné třídy nebo odlišné), bude vozovka, resp. parkoviště, ohraničené obrubou a chodník ohraničený tou samou obrubou vymezen jako tři samostatné Obvody PK, přičemž obrubníky budou součástí Obvodu PK chodníku. Plochy Obvodů PK komunikace, chodníku a parkoviště na sebe navazují.
Obrázek 45: Situace chodníku s obrubami – všechny 3 Obvody PK
Obdobně by byl postup zvolen i v případě, že chodník nebude oddělen obrubou, ale např. odlišnou skladbou materiálu nebo vodorovným dopravním značením, ale vždy v souladu s Pasportem komunikací.
Obrázek 46: Možné členění ploch komunikací v obci – pohled
Chodník bez návaznosti na místní a účelové komunikace
V případě oddělení chodníku, např. pásmem zeleně, je možné jej vymezit jako samostatný Obvod PK, ale vždy v souladu s Pasportem komunikací.
Obrázek 47: Vymezení Obvodů PK a odděleného chodníku od komunikace pásem zeleně
Dle § 14 odst. 2 písm. a) Zákona o pozemních komunikacích nejsou sjezdy nebo nájezdy na sousední nemovitosti součástí Obvodu PK.
O zahrnutí sjezdů a nájezdů do Obvodu PK, např. v extravilánu, může rozhodnout VSP.
Autobusové zálivy
U zařazení zálivu (viz Obrázek 48, Obrázek 49) do Obvodu PK záleží mj. na typu autobusové zastávky (linková, hromadná doprava).
Obrázek 48: Autobusový záliv přidružený k Obvodu PK
Obrázek 49: Autobusový záliv pro hromadnou dopravu oddělený ostrůvkem a nezahrnutý do Obvodu PK
Autobusové zastávky
Dle § 14 odst. 2 písm. b) Zákona o pozemních komunikacích nejsou čekárny linkové osobní dopravy a hromadné veřejné dopravy součástí Obvodu PK.
Obrázek 50: Autobusová zastávka
a) Stát/Kraj (dálnice, silnice I., II. a III. tř.)
Čekárny linkové osobní dopravy a hromadné veřejné dopravy nejsou součástí Obvodu PK (viz Obrázek 50 – červeně vymezeno).
b) Obec (místní komunikace)
Čekárny linkové osobní dopravy a hromadné veřejné dopravy lze dle rozhodnutí VSP vymezit jako součást Obvodu PK (viz Obrázek 50 – modře vymezeno).
Autobusové točny
Autobusové točny nejsou součástí Obvodu PK (viz Obrázek 51 – odděleno červeně).
Obrázek 51: Vyřazení Obvodu PK v místě točny
Finální rozhodnutí patří VSP.
Oplocení, protihlukové stěny a zábrany
Oplocení v blízkosti terénní hrany lze při vymezení Obvodu PK určit jako hranice Obvodu PK namísto terénní hrany. Konečné rozhodnutí je v kompetenci VSP (např. dle předpisů ŘSD je definováno odsazení Obvodu PK od oplocení o 0,5 m).
Oplocení, tzn. i vzrostlý (v terénu zřejmý a udržovaný) živý plot, je vymezujícím prvkem pro Obvod PK.
Ohradník
Ohradník je dočasné oplocení, které není vymezujícím prvkem pro Obvod PK.
Obruby v extravilánu
V extravilánu obruba vždy netvoří hranici Obvodu PK, tzn. že se zahrne zářez i násyp až po hranici původního terénu (viz Obrázek 52).
Obrázek 52: Obvod PK (červené šipky) v extravilánu
Opěrné a zárubní zdi
Opěrná, zárubní zeď tvoří hranici Obvodu PK v případě, že výška zdi odpovídá výšce původního terénu (viz Obrázek 53).
Obrázek 53: Obvod PK – zárubní zeď navazující na původní terén v extravilánu
Opěrná/zárubní zeď netvoří hranici Obvodu PK v případě, že výška zdi je nižší než výška původního terénu. V tomto případě tvoří Obvod PK hrana původního terénu, přesněji hrana zářezu je nad zdí. (viz Obrázek 54 - vyznačeno červenými šipkami).
Obrázek 54: Obvod PK –zárubní zeď je níže než původní terén v extravilánu
Dle § 12 odst. 2 Zákona o pozemních komunikacích je součástí Obvodu PK pouze konstrukce vozovky, jestliže je uložena přímo na konstrukci jiné stavby (vodního díla, metra, haly, garáží).
Obrázek 55: Řešení Obvodu PK po hrázi rybníka
Dle § 12 odst. 1 písm. d) Zákona o pozemních komunikacích jsou součástmi PK mj. zábradlí a svodidla, s výjimkou průjezdního úseku, kde jsou součástmi pouze na mostních objektech (§ 14 odst. 1 písm. a), takže mohou v odůvodněných případech tvořit hranici Obvodu PK (ojediněle lze svodidlem či zábradlím vymezit Obvod PK na hrázi vodního díla).
Propustek je stavební objekt v tělese nebo pod tělesem komunikace s libovolným tvarem průřezu a kolmou světlostí otvoru do 2,00 m, sloužící k převedení průtoku povrchových vod do recipientu, terénní sníženiny, tůně či jiného protierozního a protipovodňového opatření. Propustek včetně říms a přilehlých vtokových a výtokových objektů je součástí Obvodu PK.
Obrázek 56: Obvod PK připojující se komunikace, vč. souvisejícího propustku
Propustek vedený pod sjezd/nájezd na přilehlý pozemek v extravilánu je vymezen jako součást Obvodu PK.
Obrázek 57: Obvod PK včetně propustku v rámci sjezdu/nájezdu v extravilánu
Dle § 12 odst. 6 Vyhlášky o pozemních komunikacích zajišťuje vlastník sjezdu nebo nájezdu řádnou údržbu celého připojení včetně propustku. S odkazem na uvedené ustanovení není v intravilánu sjezd/nájezd na přilehlý pozemek, a to včetně propustku, vymezen jako součást Obvodu PK.
Obrázek 58: Obvod PK v rámci sjezdu/nájezdu včetně propustku v intravilánu
Propustek pod komunikací, který neslouží pro odvodnění komunikace (drobný vodní tok), je součástí Obvodu PK pouze v případě, že je součástí související stavby komunikace (násep). Čelo propustku za chodníkem bude součástí Obvodu PK v případě, že propustek slouží k odvodnění komunikace a Obvod PK bude vymezen dalším polygonem (viz Obrázek 59).
Obrázek 59: Obvod PK – propustek dělený chodníkem, který neslouží k odvodnění komunikace
Samostatná stezka pro cyklisty je podle své povahy a umístění buď místní komunikací IV. třídy nebo účelovou komunikací, a tedy je vymezena samostatným Obvodem PK. Jízdní pruh nebo pás pro cyklisty je součástí té pozemní komunikace, na jejímž tělese je umístěn.
Schody
Schody vymezené v Pasportu komunikací jako součást místní komunikace lze zahrnout do Obvodu PK jako celek, včetně odvodnění.
Obrázek 60: Možný zákres obvodu PK na schodech
Následující kapitola: 3.2.7.Městská infrastruktura