Stav zpracování | |
---|---|
Stav | hotovo |
Projednáno | 30. 09. 2024 |
Odvozené plošné objekty ZPS s plošnou topologií budou vytvářeny pouze v oblastech kompletní ZPS. V těchto územích je dostatek datových podkladů pro vytvoření kompletní plošné ZPS a při aktualizaci tohoto území geodetická aktualizační dokumentace prochází úplnými kontrolami topologických pravidel – více informací u popisu kontrol – 1.4. Kontroly dat DTM. V území, kde není vymezena oblast kompletní ZPS, se odvozené plošné objekty nevytvářejí. Odvozování plošných objektů zajišťuje IS DTM kraje, to znamená, že je geodet nevytváří. Geodet odevzdává pouze prvky podle Přílohy č. 3 Vyhlášky č. 393/2020 Sb., o digitální technické mapě kraje, v platném znění.
Práce s oblastí kompletní ZPS je popsána v dokumentu 1.2.3. Práce se speciálními objekty DTM.
Liniové konstrukční objekty tvořící hranice plošných objektů musí být topologicky uzavřené a musí obsahovat uvnitř právě jeden definiční bod. Liniové konstrukční objekty se vedou v plných 3D souřadnicích (X, Y, Z). Odvozené plošné objekty se vedou ve dvou geometriích, jednak jako 2D plocha a dále jako uzavřená linie obvod polygonu ve 3D souřadnicích. 2D plocha a odpovídající 3D obvod tvoří jeden pár. Nemůže existovat 2D plocha bez 3D obvodu a naopak. Průběh 3D obvodu ve 2D musí odpovídat hranici 2D plochy. 3D obvody, které by ohraničovaly svislou plochu nejsou přípustné.
Pro každý typ objektu s plošnou geometrií je stanoveno, jaké typy liniových konstrukčních objektů mohou tvořit jeho hranici. Vychází se přitom z hierarchie přirozené významnosti objektů. Např. plocha budovy může být ohraničena pouze konstrukčním objektem hranice budovy, plocha chodníku může být ohraničena konstrukčními objektem hranice budovy a hranice chodníku, aj. Přesný popis hierarchie konstrukčních a odvozovaných objektů ZPS je uveden v dokumentu 1.3.1. Hierarchie konstrukčních a odvozovaných liniových objektů.
Obrázek č. 1: Uplatnění hierarchie pro běžné jednoduché hrany: Příklad - pro plochu protipovodňové zábrany (hierarchie = 10) je možné použít konstrukční prvky s hierarchií 1 až 10.
V případě, že pro tvorbu 3D obvodu jsou vybrány jednoznačné konstrukční prvky, dochází k postupné rekonstrukci 3D obvodu dle průběhu hranice 2D plochy. V případě, že není možné dále pokračovat v tvorbě 3D obvodu může být hlášena chyba: Neexistuje svislá hrana (viz obrázek).
Obrázek č. 2: Ukázka příkladu, kdy pro plochu P2 bude hlášena neexistující svislá hrana
Dále jsou popsány situace, kdy není jednoznačné, jak sestavit 3D obvod plochy.
Ve speciálních případech metodika DTM umožňuje v rámci jednoho levelu evidovat nad sebou dvě konstrukční linie tvořící hranice dvou různých ploch (tzv. “dvojí hrana”). Tyto dvě linie vždy tvoří hranici mezi dvěma 2D plochami, resp. každá z nich náleží k právě jednomu 3D obvodu. Na základě topologických principů (trojmezí atd.) jsou obě linie geometricky totožné ve 2D, ale rozdílné ve 3D.
Charakteristika dvojí hrany:
Pro další popis jsou zavedeny zkratky L1, P1, L2, P2, které pro každou dvojí hranu znamenají:
Číslo linie/plochy je uvedeno pouze pro účely znázornění vazby mezi linií a plochou. Číslo nemá vliv na pořadí zpracování linií nebo ploch v rámci kontrolních a výkonných pravidel.
Pro obecný popis jednotlivých scénářů jsou použity operátory “=”, “<”, “>”. Po dosazení konkrétních objektů z hierarchie konstrukčních prvků za zkratky L1, P1, L2, P2 je možné pro každý objekt zjistit číslo/úroveň ve sloupci hierarchie, na základě kterého je možné vyhodnotit vztah mezi liniemi a plochami a určit příslušný scénář.
Na následujících příkladech jsou na objektu propustku a příkopu demonstrovány 3 geometrické situace dvojí hrany. V praxi tato situace může nastávat při kombinaci různých objektů (zeď/chodník, nájezd na pozemek apod.).
Obrázek č. 3: Dvojí hrana mezi čelem propustku a příkopem, 3D pohled, L1 a L2 jsou totožné z hlediska X,Y, obě hrany nemají shodný začátek ani konec.
Obrázek č. 4: Dvojí hrana mezi čelem propustku a příkopem, 3D pohled, L1 a L2 jsou totožné z hlediska X,Y, obě hrany mají shodný začátek nebo konec.
Obrázek č. 5: Dvojí hrana mezi čelem propustku a příkopem, 3D pohled, L1 a L2 jsou totožné z hlediska X,Y, obě hrany mají shodný začátek nebo konec.
Z pohledu Hierarchie konstrukčních a odvozovaných objektů mohou v datech nastat různé situace založené na úrovni hierarchie konkrétní linie a odvozované 2D plochy/3D obvodu (viz dále).
Validní situace jsou ty, kdy při tvorbě 3D obvodů je možné jednoznačně rozhodnout čistě na základě geometrických vztahů nebo pravidel hierarchie, kterou z linií (horní/dolní) použít pro správné vytvoření 3D obvodu.
Scénář č. 1: P1 = L1 and P2 = L2 and L1 <> L2: Každá plocha má svoji přesně určenou linii. Obě plochy jsou rozdílného typu.
Plochu č. 1 včetně 3D obvodu lze odvodit správně bez ohledu na linii a plochu č. 2, pro plochu č. 2 platí to stejné, pouze naopak. Odvození lze provést pro obě plochy nezávisle na sobě.
Obrázek č. 6: Uplatnění hierarchie pro dvojí hrany: Příklad - Scénář č. 1 - Plocha/obvod č. 1 je na stejné úrovni hierarchie jako linie č. 1, tzn. je možné jednoznačné přiřazení, protože existuje právě 1 kandidát. Stejná situace nastane i při tvorbě plochy/obvodu č. 2.
Obrázek č. 7: Dvojí hrana mezi čelem propustku a příkopem, 3D pohled, na základě P1 = L1 and P2 = L2 and L1 <> L2 je možné jednoznačně určit, která linie patří k jaké ploše.
P1 – 0100000051 – Příkop, násyp, zářez dopravní stavby (hierarchie = 51), P2 – 0100000193 – Čelo propustku (26), L1 – 0100000304 – Hranice dopravní stavby nebo plochy, typ dopravní stavby nebo plochy = příkop, násyp, zářez dopravní stavby (51), L2 – 0100000300 – Hranice stavby, typ stavby = čelo propustku (26).
Scénář č. 1 připouští pouze situace, kdy obě linie dvojí hrany jsou v hierarchii konstrukčních prvků a odvozených objektů uvedeny na stejné úrovni/řádku s konkrétní plochou a definičním bodem. Mohou nastat situace, kdy po dvojí hraně ve stejném levelu vede jiná linie než je přípustné. V takovém případě se musí jednat o linii s atributem Hranice jiného objektu = NE (např. neidentifikovaný objekt, plot, protihluková stěna atd. - v hierarchii označeny jednou hvězdičkou).
V takových situacích nebude v místě dvojí hrany identifikována duplicita mezi konstrukčními liniemi dvojí hrany a třetí nekonstrukční linií. V případě, že nekonstrukčních linií v místě dvojí hrany bude více než 1 jedná se o duplicitu mezi nekonstrukčními liniemi.
Nevalidní situace jsou ty, kdy při tvorbě 3D obvodů není možné jednoznačně rozhodnout čistě na základě geometrických vztahů nebo pravidel hierarchie, kterou linii (horní/dolní) použít pro správné vytvoření 3D obvodu. Nevalidní situace mohou vzniknout:
Scénář č. 2: P1 (hierarchie) = L1 (hierarchie) and P2 <> L2 and P1 <> P2: Jedna z ploch (P1) má svoji přesně určenou linii (L1). Obě plochy jsou rozdílného typu.
Plochu (P1) se podaří odvodit podle scénáře č.1. Při odvození plochy (P2) není jednoznačně možné určit, kterou linii použít pro tvorbu 3D obvodu. V místě dvojí hrany je hlášena chyba Není možné vygenerovat 3D obvod plochy z důvodu neexistence odpovídajícího konstrukčního prvku pro segment plochy.
Scénář č. 3: P1 (hierarchie) = L1 (hierarchie) and P2 = L2 –> P1 = P2: Dvě stejné plochy se stejnými liniemi na hranici na stejné úrovni hierarchie.
Při odvození první i druhé plochy není jednoznačně možné určit, kterou linii použít pro tvorbu 3D obvodu. V místě dvojí hrany je hlášena chyba Není možné vygenerovat 3D obvod plochy z důvodu nejednoznačnosti.
Další dokument: 1.1.5. Odvozování mimoúrovňových objektů